Історія: Михайло Фалєєв – перший громадянин Миколаєва

Історія: Михайло Фалєєв – перший громадянин Миколаєва

 Будівництвом перших судноверфей (зокрема фінансовою стороною справи) в 1788 році керував найближчий помічник Потьомкіна – промисловець і купець Михайло Фалєєв.
Цікаво, що він будував за свій рахунок військові кораблі, а потім продавав їх скарбниці. Його можна вважати першим інвестором суднобудування вітчизняного флоту.
Фалєєв став першим громадянином Миколаєва – нового міста, головної справи його життя. Так почалася суднобудівна історія Миколаєва.
Це була людина напориста й одержима. Якось князь Потьомкін підсмикнув свого соратника: мовляв, не по силах розчистити дніпровські пороги, щоб проводити судна з вантажами до Херсона?
І Фалєєв взявся за будівництво обвідних судноплавних каналів, згодом заснував лоцманську службу. І Дніпро став судноплавним від Києва до Херсона!
За особливі заслуги кмітливий і рішучий купець був зведений у дворяни, а також отримав і військовий чин, дослужився до полковника, удостоєний безлічі нагород. Під його керівництвом будували і гребні запорізькі човни в Херсоні, так звані «чайки», що стали основою Дніпровської флотилії.
Згодом Фалеев став почесним громадянином і Миколаєва, і Херсона. У місті шанують свого першого громадянина: одна з вулиць у центрі міста названа Фалєєвською. Йому встановлено пам'ятник: за задумом скульптора, Михайло Фалєєв енергійно крокує Флотським бульваром – ймовірно, до своїх великих справ.

Для міста він встиг зробити дійсно багато. Під його керівництвом будувався Адміралтейський собор, який, на жаль, не зберігся: був підірваний динамітом за радянської влади в 1937 році: поруч розміщувалися держустанови, і собор «заважав» комуністам. Також велася підготовка до будівництва Спасо-Миколаївського чоловічого монастиря, зводилися заводи, будувалися казарми для солдатів і кадетський корпус. Не забували при Фалєєві і про красу: місто озеленювали, розводили сади і виноградники. Важко уявити, але стільки великих справ Фалєєв встиг зробити всього за чотири роки! Помер він у 1792 році, і прах його спочиває в побудованому ним місті.
Цікаво, що Фалєєв заповідав відпустити на волю своїх кріпаків і пожертвував чималі кошти місту.джерело: https://ua.igotoworld.com/ua/article/1019_populyarno-ob-istorii-nikolaeva.htm

Добавить комментарий

Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив